Prof. Dr. Abdullah KAHRAMAN

1964’te Bayburt’ta doğdu. İlkokulu Bayburt’ta tamamladıktan sonra ailesiyle birlikte İstanbul’a göç etti, orta ve lise tahsilini Üsküdar İHL’de tamamladıktan sonra 1987 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesine kaydoldu. Bu fakülteden 1991 yılında mezun oldu. Fakülte eğitiminden önce ve fakülte eğitimi boyunca İslami ilimler alanında özel dersler aldı ve hafızlık yaptı. Aynı yıl Kağıthane İmam-Hatip Lisesi’ne öğretmen olarak atandı.

Öğretmenliği sırasında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Yüksek Lisans çalışmas‎‎ına başladı. 1994 yılında “İslam Hukukuna Göre Takas İşlemi” başlıklı teziyle bu çalışmayı tamamladı ve hemen akabinde aynı enstitü bünyesinde Doktora çalışmasına başladı. Öğretmenliğine devam ederken, 1994 tarihinde Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Hukuku Anabilim Dalına Araştırma Görevlisi olarak atandı, 1997 yılında “İslam Borçlar Hukukuna Göre Kefalet Sözleşmesi ve Günümüzdeki tatbikatı” başlıklı teziyle Doktora çalışmasını tamamladı.

1998 y‎ılında Yrd. Doçentliğe, 2003 tarihinde Doçentliğe, 2008’de profesörlüğe atandı. Evli ve altı çocuk babası olup halen Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Aynı zamanda Kocaeli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı olarak görev yapmaktadır. Üç yıl (2004-2007) Bakü Devlet Üniversitesinde Misafir öğretim üyesi ve idareci olarak görev yapmıştır. Arapça ve İngilizce bilmektedir.